Achievements

2019 – ICONS & ACHIEVERS

  • KHUSI GUPTA – 97.8% – State Topper in Commerce, received the Emerging Global SAIoneer Award.
  • ROSY DASH – 97.6% – School Topper in Science.
  • NISHKA MISHRA – 96.4% – School Topper in Humanities.
  • SHREE RATH – 98.6% – School Topper in CBSE Class X Examination 2019.
  • SHIVANGI SHARMA – received the Emerging Global Entrepreneur Award.
  • SAYANTAN DHAR – State Topper in JEE Advanced 2019 – All India Rank 51.
  • SIBASIS NAYAK – All India Rank 58 – JEE Advanced 2019.
  • PRATEEK CHAUDHURY – All India Rank 83 – JEE Advanced 2019.
  • GYANA PRASAD BERIA – All India Rank 6* – JEE Advanced 2019.
  • ANUSHKA SINGH —  Gold Medal in National NCC Firing Competition (Junior Wing Girls) at All India Thal Sainik Camp, New Delhi
  • ANISHA MISHRA — Class V — two Gold Medals in the 10th All India Open Karate Championship.
  • SUHANA JENA —  1st prize in the Lake City International Open Grandmaster Chess Tournament.
  • ABHISHEK MOHAPATRA — Class X — Gold Medal in the All Odisha Junior Tennis Tournament, Under-18 Boys category.
  • AKSHAT GUNWANT —  Class VIII — Gold Medal in 50-55 kg category, at the 27th Odisha State Wushu Championship.
  • ANKITA SAHOO – Class IX – 4th position in Commonwealth Games 2019, Champion in the School Games Federation of India (SGFI) State Level Chess Championship U-17 category and Silver medal at the 64th National School Game Chess Championship 2018.

2018 – ICONS & ACHIEVERS

  • PRANAV MANIE – 98% – School Topper in Commerce, received the Emerging Global SAIoneer Award.
  • ASHWINI ACHARYA – 97.4% – School Topper in Science.
  • PARTHABI KANUNGO – 96.6% – School Topper in Humanities.
  • SAYNA MISHRA – received the Emerging Global Entrepreneur Award.
  • SOUMYA SUDATTA NANDA – 97.8% – School Topper in CBSE Class X Examination 2018.
  • ARIHANT TRIPATHY – Class VIII – International Rank 1 in National Cyber Olympiad 2017-18, Gold Medal and cash prize of Rs 50,000/-, Gold medal in Educational Assessment Australia, University of New South Wales 2015-18.
  • SAMEER PATRO – State Topper in CBSE’s National Eligibility cum Entrance Test (NEET) 2018 – All India Rank 30.
  • MALAVIKA RANJAN – All India Rank 21 in Humanities and Social Sciences Entrance Examination 2018.
  • ANKITA SAHOO – Class VIII – Runners Up in Odisha State U-15 Open and Girls Chess Championship 2018, represented Odisha in National U-15 Open Chess Championship 2018.
  • APOORVA SUDHIR, AKANKSHA MOHAPATRA – Class X & NIHARIKA DASH, SOURAV BHUYAN, SATAKSHI NEGI, NASRIN FARAT – Class IX- received the prestigious Rajya Puraskar at the 31st Rajya Puraskar Award Ceremony of Bharat Scouts and Guides.
  • Ms JAYANTI GARNAIK & Ms SUSMITA SAMANTOROY –  Best Teacher Award by Confederation of Odisha Public School at the State Level Guru Sanman Utsav.
  • SWASTIK DAS & PRIYANSHU MISHRA – Class XII – Runners Up in Regional Level TCS IT Wiz 2018.
  • ANSHIKA ROUTRAY – Class IX – created a new State Record at the 66th State Athletic Meet in Under-16 girls Shotput and the CBSE National Record in U-14 Shotput 2018 at CBSE National Athletic Competition.
  • ANKITA SAHOO, SUHANA JENA, SANCHEE SAHOO and RHEA MOHAPATRA won the Gold Medal in the CBSE National Girls Under 17 Chess Championship 2018.
  • SNEHAL SUJAL MOHANTY of Class VIII received the ‘Chalachitra Jagat Prativa Samman 2017’ for the ‘Best Child Artist’ at the 42nd Annual celebration of Chalachitra Jagat .
  • ANIKET KUMAR, SIDDHARTH KUMAR AND SANAT KISHORE won the Regional Round of the CBSE Heritage India Quiz.
  • SHREE RATH, SUDIT KUMAR SAHOO and ADISRI SWAIN are the proud winners of the first edition of Times Scholarship Program for Awareness, Reasoning and Knowledge (SPARK).
  • ADISRI SWAIN won the 2nd Runners up prize in the Smartest Young Indian Contest 2017.

2017 – ICONS & ACHIEVERS

  • SOUMYA SHAMBHAVI – 98.4% – Region Topper in Commerce, received the Emerging Global SAIoneer Award, pursuing B.Com from SRCC, New Delhi
  • CHINMAY MOHANTY – 96.6% – School Topper in Science, pursuing B.Tech from NIT, Rourkela
  • MUGDHA MOHAPATRA – 95.6% – School Topper in Humanities, pursuing Law from NLSIU, Bengaluru
  • SREYASH RATH – received the Emerging Global Entrepreneur Award, pursuing Media & Communications from Whistling Woods International
  • SAMPRITI PANDA – Winner of Google Code-in Grand Prize Award, 2017, Bronze Medal in International Olympiad in Informatics (IOI)
  • APOORVA SUDHIR – Winner of Annual Global Folklorist Challenge & Silver Medal in the Queen’s Common Wealth Essay Competition, in the Junior Category
  • Team of UDAY SHARMA, TANMOY PANIGRAHI & SHUAIB HUSSAIN – Winner of Hackthon Atal Tinkering Lab Activity
  • TANMOY PANIGRAHI & PRANAV MANIE – 2nd Runners Up in TCS IT Wiz

2016 – ICONS & ACHIEVERS

  • SANDEEP PATTNAYAK, – 97.4%, 2nd State Topper in Science, received the Emerging Global SAIoneer Award, pursuing B.Tech from IIT, Kharagpur
  • ANUSHREE SOMANI – 96.6%, School Topper in Commerce, pursuing B.Com from LSR College, New Delhi
  • SNEHA MOHANTY – 95.6%, School Topper in Humanities, pursuing LLB
  • SANJANA MISHRA – 95.6%, received the Emerging Global Entrepreneur Award pursuing Bachelors Programme from Ashoka University
  • SIDDHARTH CHINMAY – 95.8% in Science, pursuing B.Tech from IIT, Kanpur
  • SMRITI SANCHITA – 97% in Science, pursuing Bachelors in Science from University of California, Los Angeles
  • AKSHAT PRANEET & SAMPRITI PANDA – Regional Champions of TCS IT Wiz
  • SUSWET SUKUMAR PATRA & CHINMAY MOHANTY – Runners Up of India Today NEWS WIZ
  • UDAY SHARMA – Highest Scorer in the country with 99th percentile in SAT
  • ANISHA MISHRA – Class II – Gold Medal in Kata category in the International Ryushin Kan Shito Karate Championship 2016
  • MEGHALI MALBIKA SWAIN – Class VI – Google Girl – National Record by entering the India Book of Records by naming 165 rivers of the world in 1 minute. She has also attempted to create a unique record by naming 1000 rivers in 8 minutes
  • NILADRI ROUT- Class IV – Karate Kid – Gold Medal – youngest to represent India in the Karate Championship in Sri Lanka
  • ARIHANT TRIPATHY – Class VII – Gold Medal for three consecutive years in the IAIS, University of South Wales, Australia from 2014 to 2016
  • Team of SHASWAT MOHANTY, SHUAIB HUSSAIN, Md. HIZBUR, SWASTIK SUSRUT DAS & NIRLIPT PATI – received Child Scientists Award at the 24th National Children’s Science Congress, 2016

2015 – ICONS & ACHIEVERS

  • ISHANI DAS – 97.4%, State Topper in Commerce, received the Emerging Global SAIoneer Award, pursuing B.Com from SRCC, New Delhi
  • RAGHAV KOTHARI – 97.4%, State Topper in Commerce, received the Emerging Global SAIoneer Award, pursuing B.Com from KMC, New Delhi
  • ADITYA PATRA – 96.6%, School Topper in Science, pursuing B.Tech from NIT, Rourkela
  • ANUSHNA DASH – 92.2% in Commerce, received the Emerging Global Entrepreneur Award, pursuing Law from Jindal Global Law School
  • SAURABH MISHRA – 96.6% in Commerce, pursuing Business from Hongkong University of Science & Technology
  • DISHA TRIPATHY – 92.2% in Science, pursuing Bachelors Programme from University of Sheffield, UK
  • AVILASH MISHRA – State Tennis Champion U-14 & U-16. 100% Scholarship from the Prairie State University, Chicago to pursue coaching in Lawn Tennis & study Business Administration
  • AKSHAT PRANEET & SAMPRITI PANDA – Regional Champions of TCS IT Wiz
  • AKSHAT PRANEET & VIVEK PRASAD DAS – Regional Winners of RBI Quiz
  • SUJAY VISHAL DEV – Gold Medal in the 1st International Conference on Mathematics Education

2014 – ICONS & ACHIEVERS

  • VISHAL ADITYA SAHOO – 97.2%, State Topper in Commerce, received the Emerging Global SAIoneer Award & the Emerging Global Entrepreneur Award, completed B.Com from SRCC, New Delhi, working for Parthenon EY, Mumbai.
  • VIKRAM ADITYA SAHOO – 97 %, 2nd State Topper in Commerce, received the Emerging Global SAIoneer Award & the Emerging Global Entrepreneur Award, completed B.Com from SRCC, New Delhi, working for Bain Consultancy, Gurgaon.
  • AVANTIKA DHAKRE– 95.8%, School Topper in Science pursuing Medicines from Gujarat Medical College.
  • HARSH DEEPAK AGARWAL – 95.2% in Science, pursuing B.Tech from IIT BHU, Varanasi.
  • ANKIT SAHU – 90.6% in Science, pursuing BBA Finance from Ritsumeikan Asia Pacific University, Japan.
  • AKANKSHYA ACHARYA & Ms. BINATI MISHRA winner of British Council Commonwealth Class Project at The 20th Commonwealth Games in Glasgow, Scotland.

2013 – ICONS & ACHIEVERS

  • SHREYA SOMANI – 96%, State Topper in Commerce, received the Emerging Global SAIoneer Award, pursuing CA Finals
  • SUNAYANA SASMAL– 94.4%, School Topper in Science, pursuing Law from NLU, Jodhpur
  • MEHUL GUPTA – 90% in Commerce, received the Emerging Global Entrepreneur Award, pursuing Law from Delhi University
  • CHANDRAKANT MAHAPATRA – 90.6% in Commerce, pursuing BBA LLB from University of Southampton, UK
  • SAMPRITI PANDA – Gold Medal recipient for the 3rd time from the University of New South Wales, Australia (UNSW) in International Assessment for Indian Schools (IAIS), received the SAI Innovation Award 2013

2012 – ICONS & ACHIEVERS

  • PALLAVI PANIGRAHI – 93.4% in Commerce, 2nd in India in CLAT (Common Law Admission Test), recipient of Emerging Global SAIoneer Award, pursued Law from NLSIU, Bengaluru, working as Associate at Khaitan & Co.
  • RISHA BAGCHI – 95.6%, Region Topper in Commerce, pursuing her MBA from IMI
  • SONALI SHARMA – 94.4% in Commerce, 55th rank in India in CLAT, recipient of Emerging Global SAIoneer Award, pursued Law from NLSIU, Bengaluru, working as Associate at
  • SIBANI PADHI – 94.8%, School Topper in Science, working as Data Analyst in MU Sigma, Bengaluru
  • VISHAL ADITYA SAHOO, VIKRAM ADITYA SAHOO & SIMPLE MOHANTY – Runners Up & the team of ASHISH MISHRA, KRISHNA KANT & ANKIT SAHOO – 5th in the IIMT Oxford Brookes Innovation Challenge
  • Team of KARRAN PANDEY, ASHISH MISHRA, SIDDHANT JENA, ARADHANA, SUSHREE SANGITA SAMAL & RAINA BIJAY MAHAPATRA ranked 2nd in Anjali International Painting Competition
  • PUHUP MANAS –Qualified the prestigious International Olympiad Informatics, pursuing Ph.D in Computer Science from USA after completing B.Tech in Computer Science from the US
  • HARSH DEEPAK AGARWAL – State Topper & 2nd in the International Level in National Science Olympiad
  • SAMPRITI PANDA – Gold Medal from the University of New South Wales, Australia (UNSW) in International Assessment for Indian Schools (IAIS)

2011 – ICONS & ACHIEVERS

  • SIMPLE MOHANTY, KOMAL SNEHA, CHANDRAKANTA SAHU & SNIGDHA SAGARIKA NANDI – 4th in the Country in Green I Contest by CII & Yi
  • ABHAY K NAYAK – 94.6%, School Topper in Science, completed Bachelors programme from St. Stephens College, New Delhi, pursuing research in science in USA
  • MUKUND AGARWALLA – 4%, School Topper in Commerce, recipient of Emerging Global SAIoneer Award, pursuing CA Finals
  • GONZALVES ANTHONY ROBERT – 74% in Commerce, pursuing Aeronautics Engineering in USA
  • SIMPLE MOHANTY – Winning Entry in Stamp Design Contest by the British Council
  • HARISHANKAR MAHAPATRA & PALLAVI PANIGRAHI – Winners of IIMT Oxford Brookes Innovation Challenge

2010 – ICONS & ACHIEVERS

  • ARADHANA & VEDANTH DHAL – 1st & 8th in the World respectively in the Paint Our World contest by the British Council.
  • SUNYASAKTA SATPATHY – Gold Medal in the Commonwealth & Asian Youth Chess Tournament.
  • MUKUND AGARWALLA & ZEESHAN ALI – Winners of Cicero’s Challenge 2010.
  • KULDEEP ANAND – 1st in State Level Science Project.

2009 – ICONS & ACHIEVERS

  • MUKUND AGARWALLA – All Rounder Award in the Senior category.
  • VISHAL ADITYA SAHOO – All Rounder Award in the Secondary category.
  • VIKRAM ADITYA SAHOO – All Rounder Award in the Secondary category.
  • KARRAN PANDEY – Special Mention Award in the Secondary category.
  • SAMPRITI PANDA – All Rounder Award in the Junior Category.
  • SNEHAL SUJAL – All Rounder Award in the Sub-Junior category.

News ic SAI IN THE NEWS

  • news icon
    SAI International School and Odisha Football Club Grassroot Partnership Programme launched

    18th November, 2019

    To make Odisha a football powerhouse of India, create a football club culture and give the students

  • news icon
    UNWIND 2019

    17th November, 2019

    The fun-filled mega event of SAI International School, UNWIND was successfully conducted on Sunday,

  • news icon
    SAITED 2019

    14th November, 2019

    The 4th edition of SAITED was conducted in a grand way on Wednesday, November 13, 2019. It was inaug

  • news icon
    Classical Vocalist Vidushi Padma Talwalkar performs at SAI International School

    1st November, 2019

    Eminent Classical Vocalist Vidushi Padma Talwalkar presented a soul-stirring performance at SAI Inte

  • news icon
    Founder SPIC MACAY Dr. Kiran Seth enlightens students at SAI

    31st October, 2019

    Dr.Kiran Seth, who engineered a cultural renaissance through educational institutes in the country,

  • news icon
    SAIoneers at Round Square International Conference 2019

    14th October, 2019

    A six-member team from SAI International School comprising of four students and two teacher co-ordin

WINGS OF INSPIRATION

Bharat Ratna

Late Dr. APJ Abdul Kalam shares his wisdom with SAIoneers

LEADING THE FUTURE

President

Shri Ram Nath Kovind shares his vision on school education

Virtual Tour

×

SAI Angan virtual tour

×

SAI International School Refresh

×

Activities

×

Career Guidance Calendar

×

Appointment

×